Olejek eteryczny do prania jak stosować ? i czy są bezpieczne ?
   01/28/2024 13:06:45    Comments 0
Olejek eteryczny do prania jak stosować ? i czy są bezpieczne ?

Wszyscy uwielbiamy, gdy nasze ubrania mają świeży i długotrwały zapach. Istnieją różne sposoby osiągnięcia tego rezultatu, ale większość metod obejmuje środki chemiczne, które mogą uszkodzić ubrania lub wywołują alergię. Naturalnym sposobem na dodanie zapachu do prania jest użycie naturalnych olejków eterycznych.

Olejki eteryczne to czyste olejki ekstrahowane z różnych rodzajów roślin. Olejek ekstrahuje się poprzez tłoczenie na zimno lub destylację, pozostawiając czyste i skoncentrowane oleje.

Jednak wiele osób może zastanawiać się, czy bezpieczne jest dodawanie olejków eterycznych do pralek.Czy olejki eteryczne mogą szkodzić pralce ?

Jak bezpiecznie używać olejków eterycznych do pralki?


Jedną z głównych obaw ludzi związanych ze stosowaniem olejków eterycznych w pralkach jest to, że mogą one spowodować pożar. W zależności od rodzaju olejku eterycznego temperatura zapłonu może wahać się od 37 do 102 stopni Celsjusza.

Pomimo tego, że olejki eteryczne są łatwopalne, po dodaniu ich do pralki pełnej wody istnieje małe prawdopodobieństwo, że zapalą się.

Ze względu na ich łatwopalne właściwości nigdy nie należy dodawać olejków eterycznych bezpośrednio do suszarki.

Inną obawą jest to, że mogą zniszczyć Twoje ubrania, pozostawiając plamy. Jeśli jednak użyjesz czystych olejków eterycznych, nie ma ryzyka pozostawienia plam na ubraniach.

Gdzie wlać olejek eteryczny do prania?

Istnieją dwa główne sposoby jak dodawać olejki etryczne do pralki.

1) Pierwszą i najprostszą metodą jest dodanie kilku kropli do pralki przed jej uruchomieniem.

Ilość olejku eterycznego dodanego do pralki zależy od liczby pranych ubrań. Najlepiej jednak zacząć od małej ilości i w razie potrzeby dodać więcej następnym razem. Woda i ruch pralki rozrzedzą olejki eteryczne i zapewnią równomierne dotarcie do wszystkich ubrań.

2) Inną metodą jest zmieszanie go z detergentem do prania. Do tej metody najlepiej jest użyć bezzapachowego detergentu do prania, aby mieć pewność, że uzyskasz pożądany zapach. Możesz dodać kilka kropli olejku eterycznego do butelki z detergentem do prania.

3) Alternatywnie możesz dodać olejek eteryczny do komory na płyn zmiękczający w pralce z odrobiną wody. Aby samodzielnie przygotować płyn zmiękczający do tkanin z olejków eterycznych, można zmieszać około 20–30 kropli olejku z galonem (4,5 litra) białego octu.

Po wstrząśnięciu i wymieszaniu można dodać trochę mieszanki do cyklu płukania.

 

Jakie olejki do pralki ? Jaki olejek eteryczny do płukania tkanin ?

Do wyboru jest mnóstwo olejków eterycznych. Oprócz dodawania zapachu do prania, mają one inne dodatkowe zalety. Oto niektóre z najlepszych olejków eterycznych, które można dodać do pralki.

    Lawenda – jest to jeden z najpopularniejszych olejków eterycznych stosowanych w praniu i wiele firm dodaje go do swoich produktów czyszczących. Oprócz relaksującego zapachu jest także doskonałym naturalnym środkiem antybakteryjnym.

    Mięta zielona i mięta pieprzowa – mają właściwości przeciwdrobnoustrojowe i antybakteryjne, które pomagają w dezynfekcji ubrań.

    Rozmaryn – Rozmaryn ma właściwości przeciwgrzybicze, co najlepiej sprawdza się w dezynfekcji ubrań w przypadku infekcji grzybiczej, takiej jak stopa sportowca. Pomaga także poprawić układ odpornościowy.

    Drzewo herbaciane – Drzewo herbaciane ma silne właściwości antybakteryjne i w naturalny sposób pomaga zwalczać wirusy i zarazki. Można go również używać do czyszczenia wszelkich ubrań lub tkanin, na których występuje pleśń.

    Cytryna – Jest to doskonały naturalny środek przeciwbakteryjny i przeciwwirusowy. Działa również energetyzująco i pomaga zwiększyć jasność myślenia.

    Eukaliptus – jest to naturalny środek zwalczający zarazki, można go używać do czyszczenia ubrań noszonych przez osobę chorą na przeziębienie lub grypę.

    Mandarynka – ten olejek eteryczny ma owocowy, słodki i podnoszący na duchu zapach, idealny do łagodzenia stresu, zmęczenia, złych nastrojów i niepokoju.

    Tymianek – ma silne właściwości bakteriobójcze.
  
    Geranium – ten olejek eteryczny ma słodki kwiatowy zapach, a także pomaga poczuć się spokojnym i podniesionym na duchu.

Chociaż olejków eterycznych można używać osobno, można zmieszać kilka z nich, aby stworzyć niepowtarzalny zapach.

Leave a Reply