Nieprzyjemny zapach z pochwy -- co stosować ? domowe sposoby - dezodorant do higieny intymnej
   02/11/2024 16:52:40    Comments 0
Nieprzyjemny zapach z pochwy -- co stosować ? domowe sposoby - dezodorant do higieny intymnej

Nieprzyjemny zapach z pochwy -- co stosować ? domowe sposoby - dezodorant do higieny intymnej


Pochwa ma naturalny zapach. Jeśli zauważysz nietypowy zapach, możesz się go pozbyć, zmieniając praktyki higieniczne, produkty higieny osobistej lub dietę.Zapach z pochwy czuć przez spodnie ?

Zapach pochwy to każdy zapach wydobywający się z pochwy. Może to być zapach wytwarzany przez zdrową wydzielinę z pochwy lub nieprzyjemny, nienormalny zapach spowodowany infekcją.

Zapach pochwy może zmieniać się w trakcie cyklu miesiączkowego lub w innych momentach, np. w czasie ciąży lub w okresie okołomenopauzalnym.
Czy zapach pochwy jest naturalny?


Zapach Twojej pochwy będzie się różnić w zależności od takich czynników jak:

    - poziom nawodnienia
    - niedawne spożycie pokarmu
    - leki
    - ogólny stan zdrowia
    - gdzie jesteś w cyklu menstruacyjnym
    - aktywność seksualna

Typowe zapachy z pochwy to miedziany, piżmowy lub mięsisty. Chociaż seks może zmienić zapach na kilka godzin, zwłaszcza jeśli nastąpiła wymiana płynów ustrojowych.Przyczyny zapachu pochwy

Naturalna wydzielina z tkanki pochwy często wytwarza nieprzyjemny zapach. Jest to całkowicie normalne i należy się tego spodziewać. Czasami jednak ten zapach może wydawać się silniejszy niż zwykle.

Oto kilka potencjalnych przyczyn silniejszego lub nieprawidłowego zapachu pochwy:

    - wysiłek
    - złe nawyki higieniczne
    - bakteryjne zapalenie pochwy (BV)
    - zapalenie pochwy
    - rzęsistkowica
    - zapominając wyjąć tampon
    - podmywanie
    - dieta
    - zmiany hormonalne (cykl menstruacyjny, ciąża, menopauza)W rzadkich przypadkach bardziej poważne problemy zdrowotne mogą powodować nieprzyjemny zapach z pochwy, takie jak:

    - przetoka odbytniczo-pochwowa
    - rak szyjki macicy
    - rak pochwyDomowe sposoby na nieprzyjemny zapach z pochwy

Jeśli Twoja pochwa ma nieprzyjemny zapach i temu zapachowi nie towarzyszą inne objawy, możesz samodzielnie złagodzić objawy. Najszybszym i najprostszym jest użycie dezodorantu do higieny intymnej w sprayu.

1. Regularnie bierz prysznic lub kąpiel

Nieprzyjemny zapach może być po prostu oznaką, że potrzebujesz prysznica lub kąpieli. W tym miejscu może gromadzić się pot, martwy naskórek i brud co może powodować nieprzyjemny zapach

Regularne przestrzeganie zasad higieny może pomóc uniknąć gromadzenia się nieprzyjemnego zapachu.

Jeśli jednak zapach już się zakorzenił i nie masz czasu na prysznic, po prostu weź ciepłą myjkę i umyj wzgórek łonowy oraz zewnętrzne wargi.

Nawet samo przetarcie palcem ciepłej wody wokół sromu jest wystarczające.

2. Przestań myć wnętrze pochwy

Żeby było jasne: chociaż możesz (i powinieneś!) umyć zewnętrzną część pochwy (tzw. srom), nie powinieneś zaczynać wchodzić do dziury wodą, myjką ani mydłem.

To prawda, że ​​pochwa to maszyna samoczyszcząca. Naturalny skład bakterii w kanale pochwy ma na celu utrzymanie kanału pochwy w zdrowiu i czystości, a bakterie nie potrzebują żadnej pomocy z Twojej strony, aby optymalnie działać.

Płukanie kanału pochwy jest nie tylko niepotrzebne, ale wręcz niebezpieczne. Mycie wnętrza kanału pochwy – szczególnie pachnącymi mydłami – może zaburzyć naturalny skład bakteryjny i pH pochwy.

A kiedy naturalny skład bakteryjny pochwy zostaje zakłócony? Narażasz się na ryzyko rozwoju infekcji takich jak BV, które (negatywnie) wpływają na zapach pochwy.
3. Sprawdź, czy ostatnio nie wymieniono produktów

Czy ostatnio zmieniłeś kosmetyk do higieny intymnej ? Zaczęłaś używać innego płynu do mycia ciała? Zmieniłaś markę papieru toaletowego? Wszystkie te rzeczy mogą mieć wpływ na pochwę.

Poświęć trochę czasu na przemyślenie, co zmieniło się w Twoim codziennym życiu. Jakie mydła używasz, rodzaj bielizny, którą nosisz i to, jak ciasne są twoje ubrania, mogą być przyczyną.

Przyczyną może być również zmiana:

    - lubrykanty seksualne
    - środek do czyszczenia zabawek erotycznych
    - rodzaj prezerwatywy (lub inne metody barierowe)
    - partnerów seksualnych
4. Dbaj o nawodnienie

Picie dużej ilości wody jest dobre nie tylko dla skóry. Może również pomóc w ogólnym zdrowiu pochwy, zachęcamy do zdrowego pocenia się i uwalniania płynów.
5. Stosuj zbilansowaną dietę

Ogólną zasadą jest, że zbilansowana dieta bogata w owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste i chude białka będzie powodowała delikatniejszy zapach w porównaniu z tłustymi, fast foodami.

Zrównoważona dieta zapewnia zdrowe ciało, także pochwę. Tylko uważaj: Niektóre bardzo silnie pachnące potrawy, takie jak szparagi, czosnek i cebula, mogą powodować silniejszy zapach pochwy.

Jeśli więc ostatnio jadłaś dużo szparagów, czosnku i cebuli, po prostu wyeliminowanie tych pokarmów może przywrócić Twojej pochwie jej naturalny zapach.

Leki na receptę na nieprzyjemny zapach z pochwy

Nie ma leków na receptę, które leczyłyby wyłącznie zapach pochwy

Jednak nietypowy zapach pochwy jest produktem ubocznym zaburzeń bakteryjnych, infekcji lub zaburzeń hormonalnych pochwy, a wszystko to można leczyć lekami.

Na przykład bakteryjne zakażenie przenoszone drogą płciową (STI), takie jak rzeżączka, chlamydia i rzęsistkowica – które mogą wpływać na zapach pochwy – można wyleczyć antybiotykiem na receptę.

Antybiotyki można również przepisać na inne rodzaje infekcji, takie jak:

    - BV
    - zakażenia dróg moczowych (UTI)

A osobom w okresie menopauzy, u których występują zmiany, nieprzyjemny zapach i inne objawy związane ze zmianami hormonalnymi, można przepisać miejscowe lub doustne hormonalne leki zastępcze, które pomogą.

„Zabiegów” na nieprzyjemny zapach pochwy, których należy unikać


Choć w Internecie można znaleźć wiele artykułów i forów poświęconych sposobom na domowe sposoby i „zrób to sam”, prawda jest taka, że ​​należy ich unikać między innymi irygatory.

Pamiętasz, jak mówiliśmy Ci, żebyś nie myła wnętrza pochwy? Oznacza to również unikanie produktów takich jak irygatory, które są sprzedawane jako środki do mycia wewnętrznego. Mogą one twierdzić, że pomagają wyeliminować „złe” bakterie powodujące nieprzyjemny zapach, ale eliminują także „dobre” bakterie zwalczające infekcje.


Pod żadnym pozorem nie należy wkładać do kanału pochwy ampułek czosnkowych, twarogu ani jogurtu.
Przeprowadzono badania dotyczące stosowania czopków czosnkowych w leczeniu zapalenia pochwy, ale surowy czosnek może powodować pieczenie, podrażnienie i reakcje alergiczne. Potrzebne są dalsze badania na ten temat, ale na razie nie jest to zalecane.

Żyjemy w świecie pełnym złych rad i wkładanie jedzenia do kanału pochwy należy do tej kategorii. Jedzenie nie zrobi nic innego, jak tylko zaszkodzi mikrobiomowi pochwy.
Pachnące produkty „kobiecej higieny”

Na rynku dostępnych jest wiele perfumowanych tamponów, podpasek i papierów toaletowych. Unikaj tych.Kiedy należy skonsultować się z lekarzem ?

Rozmowa z lekarzem - ginekologiem jest szczególnie ważna, jeśli:

    - Niedawno zacząłeś angażować się w aktywność seksualną z nowym partnerem(ami).
    - Występują dodatkowe objawy, takie jak ból, podrażnienie, pieczenie lub dziwna wydzielina.
    - Jesteś w ciąży lub planujesz zajść w ciążę.
Zanim będziesz mógł zdiagnozować nieprzyjemny zapach, musisz wiedzieć, jaki jest Twój zwykły zapach. Jeśli więc jeszcze nie zanotowałaś sobie w pamięci, aby „obserwować” zapach pochwy, zacznij to robić.

Najczęstszą oznaką, że coś dzieje się z pochwą, jest zmiana zapachu. W szczególności jest to zmiana zapachu, której nie można wytłumaczyć na jakim etapie cyklu się znajdujesz.

Dokładne zapoznanie się z gamą zapachów, w których zazwyczaj mieści się Twoja pochwa, pomoże Ci określić, kiedy coś jest nie tak.

Leave a Reply