Ziołowe sposoby na wypadanie włosów
Posted by      11/06/2021 07:13:13    Comments 0
Ziołowe sposoby na wypadanie włosów

Ziołowe - Babcine sposoby na wypadanie włosów

Wypadanie włosów to powszechny problem wielu mężczyzn i kobiet. Istnieje wiele przyczyn wypadania włosów, od niedoborów genetycznych i witamin po zmiany hormonalne. Niektóre schorzenia, takie jak choroba tarczycy, mogą również powodować przerzedzenie lub wypadanie włosów.

Nie ma magicznego sposobu do wzrostu włosów, ale badania wykazały, że niektóre zioła mogą spowolnić wypadanie włosów lub pomóc w promowaniu nowego wzrostu. Należy jednak zauważyć, że wiele badań przeprowadzono na zwierzętach.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak można stosować preparaty ziołowe, aby poprawić wzrost włosów. Pamiętaj, aby porozmawiać z lekarzem przed dodaniem ziół do codziennej rutyny, zwłaszcza jeśli utrata włosów jest spowodowana stanem chorobowym.

ziolowa wcierka na wypadanie wlosow

Ziołowe wcierki i olejki do włosów - na porost włosów

Olejki do włosów, zwane też wcierkami do włosów, to ekstrakty ziołowe zmieszane z bazą olejów nośnikowych. Niektóre olejki do włosów zawierają wiele ziół i olejków nośnikowych.

Popularne oleje nośnikowe używane do produkcji olejków ziołowych to:

 •     olej kokosowy
 •     słodki olejek migdałowy
 •     olej z orzechów włoskich
 •     oliwa z oliwek
 •     olej mineralny
 •     olej jojoba
 •     olej z kiełków pszenicy


Popularne zioła używane w ziołowych wcierkach do włosów to:

    Chiński hibiskus (Hibiscus rosa sinensis): Chiński hibiskus to wiecznie zielony krzew. Jej jadalne, żywe kwiaty są często używane do robienia herbaty ziołowej. Uważa się, że hibiskus pomaga stymulować mieszki włosowe, zwiększać rozmiar mieszków włosowych i zwiększać wzrost włosów.


    Brahmi (Bacopa monnieri): Brahmi, zwana także bacopa, to zioło pełzające stosowane w medycynie ajurwedyjskiej. Zawiera alkaloidy, które, jak się uważa, aktywują białka odpowiedzialne za wzrost włosów.


    Guziki do płaszcza (Tridax procumbent): Guziki do płaszcza to pełzające zioło ajurwedyjskie i członek rodziny stokrotek. Zawiera przeciwutleniacze i wspomaga wzrost włosów samodzielnie oraz w synergii z innymi ziołami.


    Jatamansi (Nardostachys jatamansi): Jatamansi to mały krzew, którego kłącza mogą przyspieszyć wzrost włosów. Wykazano, że zwiększa wzrost włosów w przypadku łysienia spowodowanego chemioterapią.


    Żeń-szeń (Panax ginseng): Żeń-szeń to odwieczny naturalny środek na wiele schorzeń, w tym na wypadanie włosów. Zawiera saponiny, które, jak się uważa, pobudzają wzrost włosów poprzez hamowanie reduktazy 5a. Jest to enzym związany z wypadaniem włosów u mężczyzn.

anwen ziołowa wcierka na porost wlosow

Jak używać ziół na włosy ?

Niektóre olejki do włosów są przeznaczone do stosowania jako szampon lub odżywka do włosów bez spłukiwania, więc zapoznaj się z zaleceniami producenta. Etykieta podpowie Ci, czy nakładać na wilgotne, czy na suche włosy.

Czystymi rękami wmasuj olejek do włosów bezpośrednio w skórę głowy i spłucz zgodnie z zaleceniami.

Maski ziołowe do włosów

Maski ziołowe są zwykle wytwarzane przez połączenie ziół z olejem, takim jak lanolina lub wazelina i woda. Inne składniki mogą obejmować wosk pszczeli lub masło kakaowe. Maski ziołowe do włosów zazwyczaj zawierają wiele ekstraktów ziołowych.

Niektóre zioła stosowane w maskach ziołowych to:

    Agrest (Emblica officinalis): Agrest to zioło ajurwedyjskie. Służy do wzmacniania włosów i promowania wzrostu włosów. Wiadomo również, że zawiera kilka przeciwutleniaczy.


    Gotu kola (Centella asiatica): Gotu kola to jedno z najpopularniejszych ziół ajurwedyjskich. Uważa się, że zwiększa długość włosów i stymuluje ich wzrost, prawdopodobnie poprzez zwiększenie krążenia krwi w skórze głowy.


    Aloe vera (A. Barbadensis Mill.): Aloe vera to roślina tropikalna i popularny środek ludowy na oparzenia i problemy trawienne. Może być również stosowany do utrzymania kondycjonowanej i zdrowej skóry głowy, co może wspierać zdrowy wzrost włosów.


    Święta bazylia (Ocimum sanctum): Święta bazylia to pachnące, adaptogenne zioło znane ze swoich leczniczych właściwości. Może zapobiegać wypadaniu włosów spowodowanym łupieżem i swędzeniem lub zmianami poziomu hormonów.

Peeling ziolowy do skory glowy

Odżywki ziołowe do włosów

Odżywki ziołowe są również wytwarzane z olejków ziołowych i wody. Zawierają mniej oleju i więcej wody niż maski ziołowe i są łatwo wchłaniane przez skórę.

Niektóre zioła używane do robienia odżywek ziołowych to:

    Kaniak olbrzymi (Cuscuta reflexa Roxb): Według badania Trusted Source z 2008 roku, kaniak olbrzymi — rozłożysta roślina ajurwedyjska — pomaga leczyć łysienie wywołane hormonami steroidowymi poprzez hamowanie enzymu reduktazy 5a.


    Gorzkie jabłko (Citrullus colocynthis): Gorzkie jabłko to pustynna, owocowa roślina stosowana w Ajurwedzie. Jego suszony miąższ owoców jest stosowany w leczeniu wypadania włosów. Gorzkie jabłko zawiera glikozydy, które są związkami, które są uważane za inicjujące wzrost włosów.


    Fałszywa stokrotka (Eclipta alba): Fałszywa stokrotka to zioło używane w Ajurwedzie w celu zwiększenia wzrostu włosów. Według badań z 2014 r. fałszywa stokrotka pomaga stymulować mieszki włosowe i prowokuje szybszy wzrost włosów u nagich myszy.


    Kwitnący nocą jaśmin (Nyctanthes arbortristis): Ten mały, kwitnący krzew pochodzi z Azji Południowej. Według badań z 2016 r. kwitnący nocą jaśmin zainicjował wzrost włosów u szczurów i może być skuteczny w walce z łysieniem.

ziolowy szampon na porost wlosow

Żele ziołowe do włosów

Żele ziołowe zawierają ekstrakty ziołowe w bazie żelowej. Zazwyczaj nie zawierają oleju. Zioła stosowane w żelach ziołowych wspierających zdrowe włosy mogą obejmować:

    Kozieradka (Trigonella foenum-graecum): Kozieradka należy do rodziny grochu. To popularna przyprawa kulinarna o potencjalnych korzyściach dla wzrostu włosów. Według badań z 2006 roku, ekstrakt z nasion kozieradki poprawił objętość i grubość włosów u mężczyzn i kobiet z umiarkowanym wypadaniem włosów.


    Orzech znakujący (Semecarpus anacardium): Roślina ta znajduje się na obszarze subhimalajskim i jest używana w medycynie ajurwedyjskiej i siddha, aby wspomóc wzrost włosów. Potrzebne są dalsze badania dotyczące znakowania nakrętki, aby określić jej skuteczność i bezpieczeństwo.

Możliwe skutki uboczne i zagrożenia używania ziół na porost włosów

Głównym ryzykiem związanym z ziołowymi produktami na porost włosów jest reakcja alergiczna. Zawsze należy wykonać test płatkowy, aby sprawdzić reakcję alergiczną przed użyciem jakichkolwiek ziół.

Aby to zrobić:

 •     Nanieś niewielką ilość produktu na wewnętrzną stronę nadgarstka.
 •     Pozostaw na co najmniej 24 godziny.
 •     Jeśli nie doświadczyłeś żadnego podrażnienia w ciągu jednego dnia, stosowanie go w innym miejscu powinno być bezpieczne.


Jeśli wystąpi reakcja alergiczna, możesz doświadczyć:

 •     wysypka
 •     pokrzywka
 •     zaczerwienienie
 •     swędzący
 •     trudności w oddychaniu
 •     zawroty głowy
 •     ból głowy


Potencjalne skutki uboczne miejscowych ziołowych produktów na porost włosów obejmują:

 •     rzednące włosy
 •     zwiększone wypadanie włosów
 •     sucha skóra głowy
 •     zaczerwienienie lub podrażnienie skóry głowy


Skutki uboczne większości ziół na porost włosów nie są dobrze zbadane u ludzi. Nie ma wystarczających informacji, aby ujednolicić zalecenia dotyczące dawkowania.

Kobiety w ciąży lub karmiące piersią nie powinny używać ziół do wzrostu włosów, chyba że pod nadzorem lekarza lub wykwalifikowanego lekarza medycyny naturalnej.
Najważniejsze!

Badania wykazały, że niektóre zioła mogą wzmacniać włosy, wspierać zdrowie skóry głowy, poprawiać grubość włosów lub stymulować cykl wzrostu włosów.
Każde zioło może być stosowane we wszystkich rodzajach preparatów ziołowych do włosów. Ale może być trudno znaleźć dostępne bez recepty produkty na porost włosów, które zawierają zioła używane w badaniach. Twój lekarz lub lekarz medycyny naturalnej może pomóc Ci znaleźć lekarstwo, które najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Przed użyciem należy porozmawiać z lekarzem. Przeprowadzą Cię przez opcje leczenia i doradzą w sprawie dalszych kroków.

Leave a Reply