Masaż bańką chińską w domu. Jak wykonać domowy masaż antycellulitowy?

Masaż bańką chińską w domu. Jak wykonać domowy masaż antycellulitowy?

Jak skutecznie pozbyć się cellulitu? Jednym z najskuteczniejszych sposobów jest masaż bańką chińską. Zabieg jeszcze do niedawna znany z zastosowania typowo leczniczego, a dziś popularny w gabinetach kosmetycznych. Czym jest i jak działa bańka chińska? Czy naprawdę modeluje sylwetkę? Poznaj sposoby masażu bańką chińską i wymodeluj swojego ciała.

O pozytywnych właściwościach masażu wiemy od bardzo dawna. Przez wiele lat właśnie masaże były najczęściej wykorzystywane do uzdrawiania nie tylko ciała, ale też relaksu duszy. Dziś coraz częsciej sięgamy po różne jago odmiany jak masaż bańkami, olejkami czy kamieniami ciepłymi.

Bańka chińska. Co to takiego?

Bańka chińska do masażu cieszy się coraz większą popularnością w gabinetach urody, w internecie jak i naszych domach, dużo mówi się o jej zdrowotnych zastosowaniach dla ciała i psychiki. Czym jest bańka chińska? To odmiana tzw. bańki zimnej czy bańki próżniowej, która zasysa skórę pod wpływem ciśnienia, poprawiając w ten sposób ukrwienie tkanek.

Wykorzystywane do masażu bańki chińskie najczęściej wykonane są z tworzywa sztucznego jak guma czy silikon. Gumowa bańka chińska jest prostsza do użycia niż szklana. Niezależnie od rodzaju bańki działają tak samo – przykłada się je do wybranych miejsc na ciele, zasysając skórę, a następnie przesuwając nimi po ciele.

Masaż bańką chińską. Dla zdrowia i relaksu!

Na czym polega masaż bańką chińską i jakie korzyści daje? To sposób na pobudzanie krążenia krwi i limfy znany od wielu lat. Tego rodzaju masaż wykorzystywano w tradycyjnej medycynie chińskiej – leczono nim przeziębienia, zwiększano odporność organizmu, zmniejszano dolegliwości mięśniowe oraz bóle kręgosłupa.

Obecnie najczęściej robimy masaż bańką chińską na cellulit i skórkę pomarańczową. Naukowo stwierdzono, że stosowanie baniek próżniowych nie tylko pobudza krążenie, ale też uelastycznia i ujędrnia skórę. Zastosowanie antycellulitowego masażu bańką chińską jest coraz bardziej doceniane przez kobiety – u kosmetyczki, jak i w domu. To naturalny sposób modelowania sylwetki, poprawiania odżywienia skóry i stymulowania odnowy komórkowej.

Co daje masaż bańką chińską? Tak naprawdę u każdego inne korzyści, bo wiele zależy od problemu, z jakim się borykamy. Działanie baniek chińskich zawsze nastawione jest na potrzeby naszej skóry – jeśli mamy cellulit, pomoże go rozbić i zlikwidować, ale może też pomóc schudnąć i zmniejszyć rozstępy.

Masaż bańką chińską – działanie

 • Pobudza krążenie krwi i limfy.
 • Ujędrnia skórę brzucha, ud i pośladków.
 • Przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej (lipolizę).
 • Wysmukla i wyszczupla sylwetkę.
 • Zmniejsza cellulit i rozstepy.
 • Wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn.
 • Uelastycznia i wygładza naskórek.
 • Poprawia odżywienie skóry i rewitalizuje ją.

Krok po kroku, czyli masaż bańką chińską

Próżniowy masaż bańką chińską to masaż relaksacyjny i leczniczy, zainspirowany do salonów kosmetycznych z medycyny chińskiej. Można z łatwością wykonać go w domu samemu. Żeby jednak był jak najskuteczniejszy masaż, trzeba zdawać sobie sprawę, jak poprawnie używać baniek próżniowych. Poniżej znajduje się instrukcja masowania bańką chińską krok po kroku – pomoc dla tych osób, które będą wykonywać go po raz pierwszy i nie wiedzą, jak wykonać taki masaż.

Od czego zacząć masaż bańką?

Zanim użyjemy bańki i zaczniemy masaż, skóra powinna być dobrze przygotowana i rozgrzana. Powinniśmy zacząć od prysznica i umycia ciała. Następnie należy zaaplikować na miejsca, które będą masowane, oliwkę lub olejek do masażu – może być to produkt wzbogacony o składniki działające antycellulitowo np. kofeinę, algi morskie, czarny bez, mentol.

Jaką bańkę do masażu wybrać?

Wielkość bańki powinna być dobrana do masowanego miejsca na ciele. Jeżeli będziemy robić masaż twarzy bańka chińską, powinna ona być jak najmniejsza. Im większy problem i większa powierzchnia ciała (np. uda, brzuch), tym większą bańkę chińską można wybrać. Najlepsza jest bańka, która dobrze dopasowuje się do dłoni – będzie optymalnej wielkości i nie wypadnie podczas energicznego masażu.

Masaż bańką chińską w domu

Jak masować bańką chińską?

KROK 1. Bańkę powinno się podgrzać do temperatury ok. 40°C, zanurzając ją na kilka minut w gorącej wodzie. Osuszyć z wody przed użyciem.

KROK 2. Następnie należy przyssać bańki do skóry. Powinno się ucisnąć całą dłonią bańkę, przyłożyć do wybranego miejsca na ciele i powoli puścić, cały czas dociskając bańkę do skóry. Wytworzy się podciśnienie, które sprawi, że bańka zassie skórę i przyczepi się do niej.

KROK 3. Masaż należy wykonać przesuwając całą bańkę po wybranym fragmencie ciała, bez odrywania jej od skóry. Siła, jaka działa na skórę w wyniku zassania i podczas przesuwania bańki, poprawia krążenie i rozbija tkankę tłuszczową. Powinno się wykonać to w kilku kierunkach:

 • najpierw masujemy ruchem linearnym z dołu w górę,
 • potem masujemy kolistymi ruchami do zewnętrznej,
 • na koniec wykonujemy masaż techniką ósemek.

KROK 4. Na zakończenie masażu, należy odessać bańkę od skóry, podważając ją np. palcami i wpuszczając do środka powietrze. Warto na koniec rozluźnić jeszcze skórę subtelnym masażem okrężnymi ruchami rąk.

Ile powinien trwać masaż bańką?

Masaż bańką chińską w domu to zabieg, który powinno się wykonywać regularnie. Efekty pojawią się dopiero po mniej więcej trzecim masażu, ale warto wykonać serię 10 takich zabiegów. Masaż pojedynczej części ciała (brzuch, uda, pośladki itp.) powinien być wykonywany od 15 do nawet 30 minut. Między masażami powinno się zrobić minimum 3-dniowy odpoczynek.

źródło: masaż bańką chińską youtube

Olejki do masażu chińską bańką

Masaż za pomocą bańką próżniową jest możliwy tylko przy użyciu olejku, który nadaję poślizg. Może to być specjalny olejek do masażu ciała, który często wzbogacony jest o dodatkowe składniki przyspieszające spalanie tkanki tłuszczowej i ujędrniające. Warto jednak stosować te naturalne, tłoczone na zimno oleje roślinne. Jakie olejki do masażu bańką chińską są skuteczne? Zdecydowanie te, które nie są za bardzo gęste (jak olej rycynowy) i nie wchłaniają się zbyt szybko w skórę (jak olej makadamia), ponieważ nie spełnią swojej funkcji i nie dadzą poślizgu bańce.

 • Olej arganowy – doskonały w pielęgnacji skóry każdego rodzaju, ułatwia poślizg bańki, ochrania skórę przed podrażnieniami, zapewnia odpowiedni poziom nawilżenia i odżywienia, a także działa odmładzająco i regeneruje komórki skóry.
 • Olej migdałowy – polecany jest zwłaszcza kobietom, które mają problemy z rozstępami po ciąży, a także uporczywym cellulitem, ponieważ jest nie tylko silnym antyoksydantem, ale też ma działanie anti-age i wspiera odnowę komórkową.
 • Olej limonkowy - pobudza krążenie, zapobiega zatrzymywaniu limfy, przyspiesza metabolizm.

Czy masaż bańką chińską boli?

Popularnym pytaniem powtarzającym się, przy okazji tematu o masażu bańką chińską, jest pytanie: „czy to boli?”. Głównie zależy od tego, jaka jest nasza wrażliwość na ból. W trakcie masażu odczuwa się pewnego rodzaju dyskomfort, który pojawia się podczas przesuwania zasyśniętej bańki. Osoby które wykonują to pierwszy raz, może być to silniejsze odczucie niż u tych, których skóra jest już bardziej elastyczna i odporna.

Aby zmniejszyć ból podczas masażu bańką chińską, poleca się zaczynanie od baniek mniejszych rozmiarów i przechodzenie z powoli do większych – można w ten sposób powoli przyzwyczajać skórę do masażu. Innym rozwiązaniem na to, żeby ukoić ból po masażu bańką chińską, jest gorąca kąpiel lub prysznic. Wspomaga to zrelaksować ciało i zminimalizować ryzyko powstania ewentualnych siniaków.

Masaż bańką chińską – wskazania

Antycellulitowy masaż bańką chińską. Dla kogo jest tego typu zabieg? Zdecydowanie dla kobiet które chcą zlikwidować skórkę pomarańczową i ujędrnić ciało. Inne zalety masażu to:

Wskazania do masażu bańką chińską to m.in.:

 • napięcie mięśniowe oraz towarzyszący mu ból,
 • przewlekłe bóle kręgosłupa lub stawów,
 • cellulit, czyli nierównomierne rozłożenie tkanki tłuszczowej,
 • nieestetyczne i bardzo widoczne rozstępy,
 • wymagająca wyszczuplenia i wymodelowania sylwetka,
 • spowolniona przemiana materii,
 • chęć oczyszczenia organizmu z toksyn.

Masaż bańką chińską – przeciwwskazania

Choć naturalne to bańki chińskie nie są dla każdego dobrym rozwiązaniem. Jak w każdym zabiegu i tu są przeciwwskazania.

Przeciwwskazania do masażu bańką chińską to m.in.:

 • menstruacja, ciąża i okres laktacji,
 • problemy z kruchymi i pękającymi naczynkami,
 • żylaki i choroby układu krążenia,
 • różnego rodzaju nowotwory,
 • schorzenia zakaźne,
 • gorączka niewiadomego pochodzenia,
 • podeszły wiek (powyżej 80 roku życia).

Jeśli nie wiesz, czy masaż bańką chińską jest dla ciebie, możesz poradzić się przed jego zastosowaniem ze swoim lekarzem. Doradzi, czy schorzenia lub niepokojące objawy, które masz, kwalifikują się jako przeciwwskazania do masażu bańką chińską.

Leave a Reply

* Name:
* E-mail: (Not Published)
   Website: (Site url withhttp://)
* Comment:
Type Code