Olejki eteryczne jak używać ?

Olejki eteryczne jak używać ?

Olejki eteryczne jak używać ?

Olejki eteryczne są często używane w aromaterapii, do inhalacji,  formie medycyny class= 'img-responsive' class= 'img-responsive' class= 'img-responsive' class= 'img-responsive' class= 'img-responsive' class= 'img-responsive' class= 'img-responsive' alternatywnej, która wykorzystuje ekstrakty roślinne, aby wspierać zdrowie i dobre samopoczucie.

Jednak niektóre oświadczenia zdrowotne związane z tymi olejami są kontrowersyjne.

W tym artykule wyjaśniono wszystko, co musisz wiedzieć o olejkach eterycznych, ich wpływie na zdrowie i zastosowanie olejków eterycznych.

Co to są olejki eteryczne?

Olejki eteryczne to związki ekstrahowane z roślin.

Oleje wychwytują zapach i smak rośliny lub „esencję”.

Unikalne związki aromatyczne nadają każdemu olejkowi charakterystyczną esencję.

Olejki eteryczne uzyskuje się poprzez destylację (za pomocą pary i / lub wody) lub metodami mechanicznymi, takimi jak tłoczenie na zimno.

Po wyekstrahowaniu aromatycznych chemikaliów łączy się je z olejem nośnikowym, aby stworzyć produkt gotowy do użycia.

Sposób wytwarzania olejków jest ważny, ponieważ olejki eteryczne uzyskane w procesach chemicznych nie są uważane za prawdziwe olejki eteryczne.

Olejki eteryczne to skoncentrowane ekstrakty roślinne, które zachowują naturalny zapach i smak lub „esencję” swojego źródła.

Jak działają olejki eteryczne?

Olejki eteryczne są najczęściej wykorzystywane w praktyce aromaterapii, w której wdychane są różnymi metodami - inhalacje.

Olejki eteryczne nie są przeznaczone do połykania - olejków eterycznych nie spożywamy, nie jemy , nie pijemy.

Substancje chemiczne zawarte w olejkach eterycznych mogą wchodzić w interakcje z organizmem na kilka sposobów.

Po nałożeniu na skórę, niektóre chemikalia roślinne są wchłaniane.

Uważa się, że niektóre metody aplikacji mogą poprawić wchłanianie, na przykład nakładanie ciepłem lub na różne obszary ciała. Brakuje jednak badań w tym obszarze.

Wdychanie aromatów olejków eterycznych może stymulować obszary układu limbicznego, który jest częścią mózgu, która odgrywa rolę w emocjach, zachowaniach, węchu i pamięci długotrwałej.

Co ciekawe, układ limbiczny jest silnie zaangażowany w tworzenie wspomnień. Może to częściowo wyjaśniać, dlaczego znajome zapachy mogą wyzwalać wspomnienia lub emocje.

Układ limbiczny odgrywa również rolę w kontrolowaniu kilku nieświadomych funkcji fizjologicznych, takich jak oddychanie, tętno i ciśnienie krwi. W związku z tym niektórzy twierdzą, że olejki eteryczne mogą wywierać fizyczny wpływ na organizm.

Jednak nie zostało to jeszcze potwierdzone w badaniach.

    Podsumowanie

    Olejki eteryczne można wdychać lub rozcieńczać i nakładać na skórę. Wchłonięte mogą pobudzać zmysł węchu lub mieć działanie lecznicze - inhalacje.


Rodzaje olejków eterycznych

Istnieje ponad 90 rodzajów olejków eterycznych, z których każdy ma swój niepowtarzalny zapach i potencjalne korzyści zdrowotne.

Oto lista 10 popularnych olejków eterycznych i związanych z nimi oświadczeń zdrowotnych:

 1.     Mięta pieprzowa: dodaje energii i wspomaga trawienie
 2.     Lawenda: używana do łagodzenia stresu
 3.     Drzewo sandałowe: używane w celu uspokojenia nerwów i pomocy w skupieniu
 4.     Bergamotka: stosowana w celu zmniejszenia stresu i poprawy stanu skóry, takiego jak egzema
 5.     Róża: stosowana w celu poprawy nastroju i zmniejszenia niepokoju
 6.     Rumianek: stosowany w celu poprawy nastroju i odprężenia
 7.     Ylang-Ylang: stosowany w leczeniu bólów głowy, nudności i chorób skóry
 8.     Drzewo herbaciane: służy do zwalczania infekcji i wzmacniania odporności np. marki Natur Planet olejek z drzewa herbacianego
 9.     Jaśmin: stosowany przy depresji, porodzie i libido
 10.     Cytryna: pomaga w trawieniu, poprawie nastroju, bólach głowy i nie tylko


    Podsumowanie

    Istnieje ponad 90 powszechnie stosowanych olejków eterycznych, z których każdy jest powiązany z określonymi oświadczeniami zdrowotnymi. Popularne olejki to mięta pieprzowa, lawenda i drzewo sandałowe.


Korzyści zdrowotne wynikające z olejków eterycznych

Pomimo ich powszechnego stosowania niewiele wiadomo na temat właściwości olejków eterycznych w leczeniu niektórych schorzeń.

Oto dowody dotyczące niektórych typowych problemów zdrowotnych, w leczeniu których stosowano olejki eteryczne i aromaterapię.


Olejki eteryczne na Stres i niepokój

Szacuje się, że 43% osób, które doświadczają stresu i lęku, stosuje jakąś formę class= 'img-responsive' class= 'img-responsive' class= 'img-responsive' class= 'img-responsive' class= 'img-responsive' class= 'img-responsive' alternatywnej terapii, aby złagodzić objawy.

Jeśli chodzi o aromaterapię, wstępne badania były dość pozytywne. Wiele osób wykazało, że zapach niektórych olejków eterycznych może współdziałać z tradycyjną terapią w leczeniu lęku i stresu.

Jednak ze względu na zapachy związków trudno jest przeprowadzić zaślepione badania i wykluczyć uprzedzenia. Tak więc wiele recenzji na temat skutków łagodzenia stresu i niepokoju przez olejki eteryczne nie było rozstrzygających .

Co ciekawe, stosowanie olejków eterycznych podczas masażu może pomóc złagodzić stres, chociaż efekty mogą utrzymywać się tylko w trakcie masażu.

Niedawny przegląd ponad 201 badań wykazał, że tylko 10 było wystarczająco solidnych, aby przeprowadzić analizę. Stwierdzono również, że aromaterapia była nieskuteczna w leczeniu lęku.


Olejki eteryczne na Bóle głowy i migreny

W latach 90-tych dwa małe badania wykazały, że nacieranie czoła i skroni mieszanki olejku miętowego i etanolu uśmierzało ból głowy.

W ostatnich badaniach zaobserwowano również zmniejszenie bólu głowy po nałożeniu na skórę olejku z mięty pieprzowej i lawendy.

Co więcej, sugerowano, że nakładanie mieszanki olejku rumiankowego i sezamowego na skronie może leczyć bóle głowy i migreny. To tradycyjny perski środek na ból głowy.

Potrzebnych jest jednak więcej badań o wysokiej jakości.


Olejki eteryczne na Sen i bezsenność

Wykazano, że zapach olejku lawendowego poprawia jakość snu kobiet po porodzie, a także pacjentek z chorobami serca.

W jednym przeglądzie przeanalizowano 15 badań dotyczących olejków eterycznych i snu. Większość badań wykazała, że ​​zapach olejków - głównie olejku lawendowego - miał pozytywny wpływ na nawyki dotyczące snu.


Olejki eteryczne na Zmniejszenie stanu zapalnego

Sugerowano, że olejki eteryczne mogą pomóc w zwalczaniu stanów zapalnych. Niektóre badania z użyciem probówek pokazują, że mają one działanie przeciwzapalne.

Jedno z badań na myszach wykazało, że spożycie kombinacji olejków eterycznych tymianku i oregano pomogło wywołać remisję zapalenia okrężnicy. Dwa badania na szczurach dotyczące olejku kminkowego i rozmarynu wykazały podobne wyniki.

Jednak bardzo niewiele badań na ludziach badało wpływ tych olejków na choroby zapalne. Dlatego ich skuteczność i bezpieczeństwo są nieznane.


Naturalne olejki eteryczne do kąpieli

Bardzo popularnym zastosowaniem olejków eterycznych jest użycie ich do kąpieli do domowego Spa. Olejek należy wlewać do wanny podczas wlewania ciepłej wody i pamiętajmy, aby przed wejściem do wanny dokładnie wymieszać olejek z wodą, olejek może osadzić się na dnie wanny i w dużym skondensowaniu może spowodować podrażnienie skóry.

Popularne olejki stosowane do kąpieli to  takie jak olejek eukaliptusowy, lawendowy, z drzewa różanego oraz wszystkie cytrusowe

Kąpiel z olejkami eterycznymi:

- odpręża i odstresowuje

- działa inhalacyjnie

- działa antybakteryjnie i antyseptycznie na całe ciało

- może służyć jako afrodyzjak w kąpieli we dwoje np olejek pomarańczowy

Olejki eteryczne jako Antybiotyk i środek antybakteryjny

Rozwój bakterii opornych na antybiotyki wznowił zainteresowanie poszukiwaniem innych związków, które mogą zwalczać infekcje bakteryjne.

Badania z użyciem probówek obejmowały obszernie badanie olejków eterycznych, takich jak olejek z mięty pieprzowej i drzewa herbacianego, pod kątem ich działania przeciwdrobnoustrojowego, obserwując pewne pozytywne wyniki.

Jednak chociaż te wyniki badań w probówkach są interesujące, niekoniecznie odzwierciedlają skutki, jakie te oleje mają w twoim ciele. Nie udowadniają, że dany olejek eteryczny może leczyć infekcje bakteryjne u ludzi.

    Podsumowanie

    Olejki eteryczne mogą mieć interesujące zastosowania zdrowotne. Jednak potrzeba więcej badań na ludziach.


Olejki 100% naturalne eteryczne zastosowanie

Olejki eteryczne mają wiele zastosowań poza aromaterapią i inhalacją.

Wiele osób używa ich do nadawania zapachu swoim domom lub do odświeżania rzeczy, takich jak pranie.

Wykorzystywane są również jako naturalny zapach w domowych kosmetykach i wysokiej jakości produktach naturalnych.

Co więcej, zasugerowano, że olejki eteryczne mogą stanowić bezpieczną i przyjazną dla środowiska class= 'img-responsive' class= 'img-responsive' class= 'img-responsive' class= 'img-responsive' class= 'img-responsive' alternatywę dla wytwarzanych przez człowieka środków odstraszających komary, takich jak DEET.

Jednak wyniki dotyczące ich skuteczności były mieszane.

Badania wykazały, że niektóre olejki, takie jak cytronella, mogą odstraszać niektóre rodzaje komarów przez około 2 godziny. Czas ochrony można wydłużyć do 3 godzin, jeśli jest stosowany w połączeniu z waniliną.

Ponadto właściwości olejków eterycznych wskazują, że niektóre z nich można by wykorzystać przemysłowo do przedłużenia okresu przydatności do spożycia żywności.


Jak wybrać odpowiednie olejki eteryczne

Wiele firm twierdzi, że ich oleje są „czyste” lub „klasy medycznej”. Jednak terminy te nie są powszechnie zdefiniowane i dlatego mają niewielką wagę.

Biorąc pod uwagę, że są to produkty z nieuregulowanej branży, jakość i skład olejków eterycznych może się znacznie różnić.Pamiętaj o następujących wskazówkach, aby wybierać wyłącznie oleje wysokiej jakości:

 •     Czyste olejki eteryczne: znajdź olej, który zawiera tylko aromatyczne związki roślinne, bez dodatków i olejów syntetycznych. Czyste oleje zwykle zawierają nazwę botaniczną rośliny (np. Lavandula officinalis), a nie określenia takie jak „olejek eteryczny z lawendy”.
 •     Jakość: Prawdziwe olejki eteryczne to te, które zostały najmniej zmienione w procesie ekstrakcji. Wybierz olejek eteryczny wolny od chemikaliów, który został wyekstrahowany przez destylację lub mechaniczne tłoczenie na zimno.
 •     Olejki eteryczne jaka marka: kup markę cieszącą się reputacją producenta wysokiej jakości produktów np Natur Planet lub Tea Tree.

Olejek eteryczny z drzewa herbacianego

Olejki eteryczne Bezpieczeństwo i skutki uboczne

To, że coś jest naturalne, nie oznacza, że ​​jest bezpieczne.

Rośliny i produkty ziołowe zawierają wiele związków bioaktywnych, które mogą szkodzić zdrowiu, podobnie jak olejki eteryczne.

Jednak większość olejków eterycznych jest uważana za bezpieczną w przypadku wdychania lub łączenia z olejem bazowym do stosowania na skórze. Pamiętaj, aby wziąć pod uwagę inne osoby w swoim otoczeniu, które mogą wdychać aromat, w tym kobiety w ciąży, dzieci i zwierzęta.

Niemniej jednak mogą powodować pewne skutki uboczne, w tym

 •     wysypki
 •     ataki astmy
 •     bóle głowy
 •     reakcje alergiczne

Podczas gdy najczęstszym skutkiem ubocznym jest wysypka, olejki eteryczne mogą powodować poważniejsze reakcje i zostały powiązane z jednym przypadkiem śmierci.

Oleje, które najczęściej kojarzone są z działaniami niepożądanymi, to lawenda, mięta pieprzowa, drzewo herbaciane i ylang-ylang.

Oleje bogate w fenole, takie jak cynamon, mogą powodować podrażnienia skóry i nie należy ich stosować na skórę bez połączenia z olejem bazowym. Tymczasem olejki eteryczne z owoców cytrusowych zwiększają reakcję skóry na światło słoneczne i mogą wystąpić oparzenia.

Nie zaleca się spożywania, picia, jedzenia i połykania olejków eterycznych, ponieważ może to być szkodliwe, a w niektórych dawkach nawet śmiertelne.

Niewiele badań dotyczyło bezpieczeństwa tych olejków dla kobiet w ciąży lub karmiących piersią, którym zwykle zaleca się ich unikanie.


Olejki eteryczne do kąpieli gdzie kupić

Zalecamy kupować olejki eteryczne w znanych sklepach , drogeriach kosmetycznych jak Laroxy gdzie olejki są uzupełniane na bieżąco, długie terminy ważności i sklepy współpracują z zaufanymi znanymi markami naturalnymi jak Natur Planet, Xpel

Podsumowanie:

Olejki eteryczne są ogólnie uważane za bezpieczne do wdychania lub nakładania na skórę, jeśli zostały połączone z olejkiem bazowym. Nie należy ich jeść.

Brakuje jednak dowodów na poparcie wielu powiązanych z nimi oświadczeń zdrowotnych, a ich skuteczność jest często przesadzona.

W przypadku drobnych problemów zdrowotnych stosowanie olejków eterycznych jako terapii uzupełniającej jest prawdopodobnie nieszkodliwe.

Jeśli jednak masz poważny stan zdrowia lub zażywasz leki, powinieneś omówić ich stosowanie z lekarzem.


1 Comments

  • Avatar
   mr seo
   cze 14, 2021

   Digital Marketing Services becomes probably the most successful and fastest-growing company on earth nowadays. products linked to the digital marketing world like phone, internet, email, digital services change Human life as well as inspire it to be active and easy in this arena.

Leave a Reply

* Name:
* E-mail: (Not Published)
   Website: (Site url withhttp://)
* Comment:
Type Code